O šalvěji toho spoustu prozradí její jméno. Je odvozeno z řeckého „salvare“, což znamená „léčit“.
A opravdu. Šalvěj patří k nejléčivějším bylinkám.
Její působení proti bakteriím je spolehlivé a jedno z nejsilnějších. Pomáhá při nejrůznějších zánětlivých potížích, vnitřních i vnějších. Neocenitelná je u špatně se hojících poranění.
Šalvěj také patří mezi bylinky, které se starají o komfort ženských orgánů. Pomáhá při nadměrném pocení (i nočním), rozkolísaném měsíčním cyklu,
a různých gynekologických potížích, včetně hormonálních změn.
Nejen léčivé účinky, ale i výrazná vůně a oříškově hořká chuť patří k šalvěji, proto se hodí také do kuchyně. Výborně jde k tučnějším jídlům, která příjemně okoření a pomáhá trávit, např. tučná masa, sýry a ryby. Vynikající je i ve šťouchaných bramborách, omáčkách, dipech nebo jako bylinkové máslo.
Šalvěj se nedoporučuje k dlouhodobému vnitřnímu použití ani pro
těhotné a kojící maminky. Vnější použití je bez omezení.
Složení: list šalvěje lékařské.
Použití a recepty
Bylinkový čaj
Zalejte 5–10 lístků šalvěje horkou vodou a nechejte 10 minut louhovat. Šalvěj je v čaji výborná také s heřmánkem nebo s levandulí, obě bylinky zjemní její chuť a podpoří antibakteriální účinky. Čaj pijte nejvíce dva týdny, potom ho pomalu začněte nahrazovat čistou vodou. Slabší šalvějový nálev můžete popíjet dlouhodoběji, pokud ho nepijete každý den (např. dvakrát týdně).
Šalvěj proti pocení
Šalvějový čaj působí také proti pocení, zmírňuje dokonce i noční pocení. Vychlazený čaj popíjejte po doušcích během celého dne, i během noci, pokud se budíte. Čerstvý horký šalvějový nálev také můžete položit blízko postele během spánku a nechat vstřebávat léčivé látky i přes dýchací cesty.
Výplach
Šalvěj je výborná i pro vnější desinfekci. Používá se na výplach úst, potírání ran, sedací koupele a teplé koupele nohou. Na výplach použijte dvounásobné množství bylinky. Lístky můžete nechat v nálevu po celou dobu anebo je vychlazené použít jako obklad na špatně se hojící poranění nebo jiné kožní potíže.
Šalvějový dip
Sušená šalvěj se výborně hodí také do jídel jako koření. Velmi sedí třeba ke třeba ve smetanové dipu. Je jednoduchý – stačí přidat do zakysané smetany trochu soli, česneku a rozmělněné lístky šalvěje. Dobrou chuť!
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.